PRIKAZANJE GOSPODNJE – SVIJEĆNICA

PROPRIJ

Blagoslov svijeća i ophod

1. U odgovarajući sat zajednica se skupi u manjoj crkvi ili na drugom prikladnom mjestu izvan crkve ka kojoj kreće ophod. Vjernici drže u rukama nezapaljene svijeće.
2. Svećenik dođe s poslužnicima, u bijelu ruhu kao za misu. Umjesto misnice može uzeti plašt koji nakon ophoda odloži.
3. Dok se pale svijeće, pjeva se antifona:

Evo, Gospodin će naš sa snagom doći i prosvjetliti će oči slugu svojih, aleluja!

GK Evo, Gospodin će naš

Igrec Evo, Gospodin će naš

ili druga prikladna pjesma.

4. Svećenik po običaju pozdravi narod i kratkim nagovorom potakne vjernike da djelatno i svjestno proslave obred ovoga blagdana. To može učiniti ovim ili sličnim riječima:
Draga braćo i sestre, prije četrdeset dana radosno smo proslavili blagdan Gospodnjega rođenja, Božić. A danas slavimo onaj dan kada su Marija i Josip prikazali Isusa u Hramu. Tada je on nazvan ispunjao Zakon, a zapravo je pošao u susret svome vjernom narodu.
Potaknuti Duhom Svetim, dođoše tada u Hram starac Šimun i proročica Ana; oni upoznaše Gospodina i radosno ga razglasiše.
Tako i mi, Duhom Svetim sabrani, pođimo u dom Božji u susret Kristu. Naći ćemo ga i prepoznati u lomljenju kruha čekajući njegov slavni dolazak.

5. Nakon uvodnog nagovora svećenik blagoslovi svijeće, govoreći sklopljenih ruku:
Pomolimo se. Bože, izvore i počelo svake svjetlosti! Ti si danas pravednome starcu Šimunu pokazao Krista, Svjetlost na prosvjetljenje narodâ. Usrdno te molimo: blagoslovi + ove svijeće i usliši molitve svoga naroda koji se sastao da ih ponese na slavu tvoga imena: daj nam ići putem vjere i ljubavi dok ne prispijemo k tebi, Svjetlu neugasivom. Po Kristu Gospodinu našem. Amen.
ili:
Bože, svjetlosti prava, izvore i tvorče vječnoga svjetla. Daj vjernicima u srce sjaj koji se nikad ne gasi. Mi danas nosimo u ruci zapaljene svijeće: daj nam sretno stići k svjetlosti tvoje slave. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

I poškropi svijeće blagoslovljenom vodom, bez riječi.

6. Tada svećenik uzme svijeću za nj pripravljenu. Na to počinje ophod, uz svećenikov poklik:
Pođimo u miru u susret Gospodinu!

7. U ophodu se pjeva antifona i pjesan što slijedi, ili koja druga prikladna pjesma:
Ant. Svjetlost na prosvjetljenje narodâ, slavu puka svoga izraelskoga.

GK Svjetlost na prosvjetljenje Lk 2, 29-32

MISA

Ulazna pjesma

Spominjemo se, Bože, tvoje dobrote usred hrama tvojega. Kao ime tvoje, Bože, tako i slava tvoja do na kraj zemlje doseže; puna je pravde desnica tvoja. (Ps 48,10-11)

Canjuga Spominjemo se, Bože, dobrote Tvoje

Otpjevni psalam

Godina A, B, C

Tko je taj Kralj slave?
To je sam Gospodin!

Ps 24 (23), 7. 8. 9. 10

Grgat Tko je taj Kralj slave

Degl’ Ivellio Tko je taj Kralj slave

Igrec Tko je taj Kralj slave

Juračić Tko je taj Kralj slave

Pjesma prije Evanđelja

Godina A, B, C: Lk 2, 32

Svjetlo na prosvjetljenje naroda,
slavu puka Tvoga izraelskoga.

Marović Aleluja – Svjetlo na prosvjetljenje

Pričesna pjesma

Vidješe oči moje spasenje Tvoje
koje si pripravio pred licem svih naroda. (Lk 2, 30-31)